Doniczkowe wielkokwiatowe

 •  Sadzenie

  Najczęściej po 3-5 szt. do miski o średnicy 21 lub 23cm. Termin sadzenia od około 20 czerwca – 25 lipca. Późniejszy termin 25 lipca- 10 sierpnia jest możliwy jeśli sadzimy bez przyłamywania – 1 sadzonka=1 kwiat. Wówczas sadzimy 7-9 szt do miski śr.21.

 • Uszczykiwanie

  Po około 5-7 dniach po posadzeniu. Jeśli rośliny mają mieć więcej odbić trzeba poczekać nawet 14 dni i przełamać wyżej.

 • Nawożenie

  Podstawą jest analiza składników mineralnych w podłożu. Dobrze sprawdzają się schematy nawożeniowe.

 • Skarlanie

  Konieczne i bardzo ważne. B-Nine (Alar, Dazide, Enhance) w stężeniu 0,5%. Najważniejsze są początkowe zabiegi, jeszcze przed rozpoczęciem sterowania. Pierwszy zabieg gdy odbicia mają 3 cm. Przy odmianach silnie rosnących wcześniej – 1 cm. Kolejne w odstępach 14 dniowych. Przy odmianach słabo rosnących rzadziej, przy silnie rosnących i przy uprawie bez przyłamywania częściej. Skarlanie kończymy gdy pąki są duże, ale jeszcze nie zabarwione.

 • Uwagi

  W porównaniu z drobno, czy średniokwiatowymi odmiany wielkokwiatowe są dużo bardziej wymagające co do ochrony. W miesiącach letnich należy zwrócić szczególną uwagę na wciornastka i zmiennika. W okresie czyszczenia pąków i później zintensyfikować zabiegi grzybobójcze. Na rozwijających kwiatach problemem może być przędziorek. Rozwinięte kwiaty intensywnie wietrzymy i zabezpieczamy przed skraplającą się wodą.