Uprawa tradycyjna na kwitnienie w październiku
-
Sadzenie
Najczęściej po 1 szt. do miski o średnicy 21 lub 23cm. Termin sadzenia maj do ok. 10 czerwca. Później sadzimy 2-3 szt. do miski.
-
Rozstawa
Przez 2 – 3 tygodnie doniczki mogą być zagęszczone, później trzeba je rozstawić. Najczęściej rozstawia się je na wolnym powietrzu – bez osłon. Odległość między roślinami to minimum 70 cm. Rośliny rosną na polu do ok. 15 września, później przenosi się je do tunelu, lub szklarni. Rośliny można do końca uprawy pozostawić na dworze, ale wiąże się to z ryzykiem przymrozków.
-
Uszczykiwanie
Według uznania. Większość producentów nie uszczykuje roślin. Odmiany wykazują zdolności samokrzewiące, ale jedne krzewią się lepiej, inne gorzej. Jeśli zdecydujemy się na przełamywanie to pierwsze wykonujemy do tygodnia po posadzeniu, a ostatnie do ok. 20 lipca.
-
Nawożenie
Grupa odmian wymagająca intensywnego i regularnego nawożenia. Podstawą jest analiza składników mineralnych w podłożu. Dobrze sprawdzają się schematy nawożeniowe.
-
Skarlanie
Wskazane, szczególnie po wytworzeniu pąków, gdy wydłużają się szypułki kwiatów. Wcześniejsze zabiegi tylko w przypadku szczególnie silnie rosnących odmian, lub rozluźnienia pokroju – zaczynając gdy średnica roślin przekracza średnicę doniczki, kolejne zabiegi w miarę potrzeby nie częściej niż co 14 dni.
-
Przedwczesne pąkowanie
Przedwczesne pąkowanie w czerwcu, lipcu najczęściej jest spowodowane niskimi nocnymi temperaturami, dużymi dobowymi wahaniami temperatur, lub błędami nawożeniowymi, ale także jest skłonnością odmianową. Zazwyczaj rośliny zarastają letnie pąki młodymi pędami i nie ma z tego tytułu strat. Wskazane jest wówczas intensywniejsze nawożenie azotowe.
-
Kwitnienie
Naturalnie rośliny powinny zakwitnąć w tygodniu podanym przy opisie odmian – “T”. Późniejsze T-43 wymagają sterowania aby zdążyć przed 1 listopada. Dla bezpieczeństwa niektórzy producenci sterują także odmiany T-41-42 od około 27-28 sierpnia przez 5 dni. Daje to znacznie większą pewność, że rośliny nie będą opóźniać kwitnienia. Ewentualne opóźnienie kwitnienia może być spowodowane niekorzystną pogodą lub błędami nawozowymi.
-
Uprawa sterowana na wczesne kwitnienie
Najwcześniej sadzimy od początku kwietnia.
-
Uprawa pod osłonami.
Standardowo sadzimy 1 szt. do doniczki, ale szybszy wzrost osiągniemy sadząc 3-5 sadzonek do miski o średnicy 21 cm. Przez pierwszy okres rośliny rosną w warunkach dnia długiego – więc do końca kwietnia konieczne jest doświetlanie, aby rośliny nie zawiązały pąków. Pod osłonami rośliny mają tendencje do rozluźniania pokroju więc wskazane jest przyłamanie wszystkich odbić na ok 7-10 dni przed rozpoczęciem sterowania i późniejsze skarlanie. Sterowanie rozpoczynamy najwcześniej, gdy rośliny wyraźnie zakryją powierzchnię miski. Lepiej jeśli poczekamy dłużej otrzymamy wówczas okazalsze rośliny. Po ok 6-7 tyg. Sterowania otrzymamy rośliny z wyraźnie zabarwionym pąkiem nadające się do sprzedaży.
- Polecane odmiany: Jasoda, Staviski, Arluno, Avalon